cykelresultat.se - resultat från cykeltävlinger och cuper

Gästrikecupen 2012

Tävlingsprogrammet för Gästrikecupen 2012 innehåller 14 deltävlingar. I kalendern finns alla tävlingarna inlagda tillsammans med en karta. Kolla gärna på vårt fina ”flygblad” också: Program Gästrikecupen 2012


Tävlingar

2012-04-17: Testebovallen
2012-04-24: Hedåsen
2012-05-15: Högbo
2012-05-22: Bulan
2012-05-29: Skidstavallen #1
2012-06-05: Åbyvallen
2012-06-12: Storvik
2012-06-19: Järbo
2012-06-26: Ivantjärnsheden
2012-08-07: Västanåsen
2012-08-14: Rönnåsen
2012-08-21: Skidstavallen #2
2012-08-28: Årsunda
2012-09-04: Kungsberget

Poängställning

De 7 bästa resultaten räknas. Poängen inom parantes är totalpoängen. I nybörjarklasserna får man 1 poäng per fullföljd tävling oavsett placering.

Herrar Elit

1 Magnus PalmbergOK Hammaren210 (237) 30 30   27 30 0 30 30     30 30    
2 Pelle SjudinSandvikens CK204 (334) 27 27 30 22 27     27 30 30 27 27 30 30
3 Johan ÖstblomSandvikens CK164 (204) 22 24 24 20 20     20 27   0   27 20
4 Stefan PerssonOK Hammaren158 (186) 13 20 27   18 27   15     24 20 22  
5 Claes EngströmGävle CA156 (188) 18 0   16 22 24   16     22 24 24 22
6 Henrik DahlbergGävle CA134 (218) 14 16 20 15 16 20 22 12   24 15 16 16 12
7 Pontus JohanssonGävle CA124 (176) 16 14 18 11 15 22   14   20 18   15 13
8 Christian PerssonGävle CA118 (118) 0 18   13 14 18 20 13   22        
9 Björn BoströmOK Hammaren115 (115)   22     0 30 27           20 16
10 Lasse DahlundSandvikens CK113 (137) 15 13       14   11 22 16   18 14 14
11 Niclas BendrikGävle CA92 (92) 0 12 15 12 13         18 0 22    
12 Håkan WerreOK Hammaren87 (87)   15 16     16     24   16      
13 Jimmy StenhammarSandvikens CK81 (81)   11 12 10   13     20         15
14 Jesper HjortsbergTeam Corratec70 (70) 24       24   0 22            
15 Jonas PalmbergOK Hammaren60 (60) 20   22 18                    
16 Anders HanssonGävle CA38 (38)                     20   18  
17 Nils LillpersSandvikens CK38 (38)       14     24              
18 Magnus DarvellTeam Kalas30 (30)       30                    
19 Magnus SkogSandvikens CK27 (27)                           27
20 Ville OhlssonÄlvsjö BMX27 (27)                   27        
21 Andreas IngemarssonSandvikens CK24 (24)                           24
22 Mattias NilssonTeam Kalas24 (24) 0     24                    
23 Robert Reyier-ÖsterlingCK Parr24 (24)               24            
24 Anders HallmanSandvikens CK18 (18)                           18
25 Stefan SunnerbergKolmårdens MTB18 (18)               18            
26 David HäggkvistÖsthammars CK15 (15)                       15    
27 Per ErikssonSandvikens CK15 (15) 0         15       0        
28 Morten ÖygardSandvikens CK14 (14)     14                      
29 Fredrik SandelinSandvikens CK13 (13)     13                      
30 Roland HögbergSandvikens CK11 (11)                           11

Damer Elit

1 Emmy ThelbergHärnösands CK60 (60)           30     30          

Herrar Junior

1 Emil LindeGävle CA30 (30)                       30    
2 Johan WidenCK Naten27 (27)                       27    

Damer Junior

1 Jenny LafleurGävle CA30 (30)                   30        

Herrar Sport

1 Joakim JonassonGävle CA199 (214) 15 27 30       22       30 30 30 30
2 Tobias Wallén-179 (194)     15 30 27   27     27 0 22 24 22
3 Niklas SkoghCF Fricyklisterna175 (244)   13 22 24 22 24 16 18 24 30 24 27    
4 Mikael Leitner-156 (156) 27 24     30       30   27   18  
5 Johan LindströmGävle CA148 (148) 0       12 27 20 24 27 0   16 22  
6 Mattias BjörklundOK Hammaren141 (141) 30 30 27         30       24 0  
7 Raymond SjöbergGävle CA126 (126) 0 16 12 22 24 20             12 20
8 Per-Olov NilssonOK Hammaren122 (147)   12 13 27 13   14   20 0 20 14 14  
9 Mattias LindblomSandvikens CK107 (107) 18   9     16   22 22       20  
10 Magnus AxelssonOK Hammaren104 (127)   4 0 14 0 11 9 10 13 18 22 15 11  
11 Per Larsson-104 (104)     20     30 30     24   0    
12 Jimmy MidendalGävle CA102 (102)         15 18   14 16 16   13 10  
13 Fredrik ErikssonGävle CA96 (96) 16 20 16       24 20            
14 Tim HedmanSandvikens CK88 (88)               27   10     27 24
15 Anders LarssonÅshammars IK85 (85)               15   20 18 18   14
16 Olle NorellSandvikens CK79 (93)   8 7 15 10   10 9   7 15 12    
17 Tony ClaessonAC Tierp78 (78)           22 15   15 13     13  
18 Per FunkquistGävle CA77 (77)         20         22   20 15  
19 Kristian Wall-67 (67)     4   6   13 12 12 0 14   6  
20 Fredrik NilssonGävle CA64 (64)     3 20 0 12   8 11         10
21 Jan LennartssonSandvikens CK63 (63)     8 16 11 13 8 7            
22 Krister Allén-62 (62)   14 14       18             16
23 Daniel EdmarkerGävle CA52 (52)   7 0 18 8         8   11    
24 Anders JohanssonOK Hammaren51 (51)   18 18             15        
25 Ulf HedblomGävle CA49 (49)         3 10 7         10 7 12
26 Hans Näslund-47 (47)   6 1 12   9           7 5 7
27 Johan DavikOK Hammaren47 (47)         18 15 0   14          
28 Henrik JäderströmOK Hammaren43 (43)                         16 27
29 Fredrik SandelinSandvikens CK42 (42) 20 22                        
30 Magnus HagelinOK Hammaren42 (42)     11         16           15
31 Rolf WikmanGävle CA41 (41)   10     5   12     14        
32 David LjungbergSandvikens CK39 (39) 10 0 0 13 2 8   6            
33 Marcus WikstrandSandvikens CK39 (39)         9   11     11     8  
34 Lars BengtssonValbo AIF37 (37)   11 10   16                  
35 Anders LarssonOK Hammaren36 (36)   9 2             12       13
36 Lars Eriksson-33 (33) 13   6   14                  
37 Mikael Westling SöderströmGävle CA29 (29) 14 15                        
38 Jonas LundOK Hammaren27 (27)   0 0 11 4   6         6    
39 Linus LundbergCykel & Fjäll24 (24) 24                          
40 Niklas BjerringFalu CK24 (24)     24                      
41 Jonas LundbladGävle CA23 (23)     0   0 6     9         8
42 Henrik HöglundOK Hammaren22 (22) 22               0          
43 Janne JonssonGTK20 (20) 12   0   1 7                
44 Niklas EkbomOK Hammaren20 (20)                         9 11
45 Niclas BendrikGävle CA18 (18)                 18          
46 Tomas JanssonSandvikens CK18 (18)                       0   18
47 P-O LundkvistOckelbo SK16 (16)                     16      
48 Mattias SörlingOK Hammaren15 (15)             5   10          
49 Andreas IngemarssonSandvikens CK14 (14)           14                
50 Peter JohanssonGävle CA14 (14) 9 0 0   0             0   5
51 Hampus JonssonSandvikens CK13 (13)               13            
52 Joakim HedblomOckelbo SK13 (13)                     13      
53 Bo Lindgren-12 (12)   2 0 10 0                  
54 Roger GeorgssonSandvikens CK12 (12)   3                       9
55 Magnus JonssonGävle CA11 (11)               11            
56 Stefan HofstrandOK Hammaren11 (11) 11                          
57 Lennart WikbergSandvikens CK9 (9)   5                     4  
58 Micke PalmbergOK Hammaren9 (9)                   9        
59 Tomas GabrielssonGävle CA9 (9)                       9    
60 Rainer LaverGävle CA8 (8)                       8    
61 Anders WallGävle CA7 (7)         7                  
62 Teuvo JussiCF Fricyklisterna7 (7)                         1 6
63 Pär NilsenGävle CA5 (5)     5   0                  
64 Mattias Östberg-3 (3)                         3  
65 Henrik SiggestedtOK Hammaren2 (2)                         2  
66 Rainer VidebackeOK Hammaren1 (1)   1 0                      
67 Jari Hiltunen-0 (0)     0   0                  
68 Jimmy Lundberg-0 (0)   0                        
69 John Nordin-0 (0)         0                  
70 Kim Sjöberg-0 (0)                         0  
71 Mats Rosqvist-0 (0)   0                        
72 Micke ÖhmanBorlänge CK0 (0)           0                
73 Mikael Lööke-0 (0)           0                
74 Patrik SkagerlindSandvikens CK0 (0)                       0    

Damer Sport

1 Katarina Sahlin-60 (60)             30   30          
2 Stina FranzonKvarnsveden Triathlon27 (27)             27              

Herrar Motion

1 Andreas HedlundSandvikens CK204 (336)   30 27 30 27 27 30 30 30 27 24   27 27
2 Niklas MagnussonGävle CA204 (228)     30   30 30     24 30 30 30   24
3 Marcus HedinOK Hammaren192 (230)         14   24 27 27 24 27 27 30 30
4 Göran RuneGävle CA160 (180)     24 24   24 22   20   20 24   22
5 Rainer VidebackeOK Hammaren147 (165)       27 24 18 0 22 18   18 18 20  
6 Pasi RönndinSandvikens CK136 (136)           16 18 20 16 22 22   22  
7 Stefan JanssonGävle CA128 (158)   22     20 15 16 18 15 16   20   16
8 Anders JanssonGävle CA107 (107)             0 14 12 15 16 16 16 18
9 Micael OlssonGävle CA95 (95)         16       13     22 24 20
10 Mikael Strid-89 (89) 20 20 16 20 13                  
11 Örjan OtterbjörkGävle CA79 (79) 22   20 22 15                  
12 Daniel JakobssonGävle CA60 (60)                     15 15 15 15
13 Jimmy JäderbergOK Hammaren46 (46)               24 22          
14 Peter Nilsson-40 (40)     22   18                  
15 Mats LingmanCF Fricyklisterna35 (35)           20   15            
16 Fredrik NilssonGävle CA30 (30) 30                          
17 Magnus ErikssonGävle CA30 (30)               16 14          
18 Hampus JonssonSandvikens CK27 (27)             27              
19 Jan LennartssonSandvikens CK27 (27)   27                        
20 Niklas SkogSandvikens CK27 (27) 27                          
21 Daniel EdmarkerGävle CA24 (24) 24                          
22 Rasmus Hemph-24 (24)   24                        
23 Henrik LingmanCF Fricyklisterna22 (22)           22                
24 Peter Andersson-22 (22)         22                  
25 Daniel ErikssonGävle CA20 (20)                   20        
26 Magnus JonssonGävle CA20 (20)             20              
27 Fredric Lagerström-18 (18)     18                      
28 Magnus Ek-18 (18)                   18        
29 Sten-Ove Västerlund-18 (18)                         18  
30 Christer SjöbergGävle CA14 (14)           14                
31 Kari JoronenOK Hammaren14 (14)                   14        
32 Ola Hagelin-14 (14)                       14    
33 Johan BorgkvistGävle CA0 (0) 0                          

Damer Motion

1 Anette LundgrenOK Hammaren147 (147)   30 30         30       30 27  
2 Anna Hånell-54 (54)     24   30                  
3 Katarina Sahlin-30 (30)                         30  
4 Fia Thorsling-27 (27)               27            
5 Stina FranzonKvarnsveden Triathlon27 (27)     27                      

Pojkar 15-16

1 Linus ÖhmanBorlänge CK144 (144) 27 30 27     0   30 30          
2 Martin WallGävle CA60 (60) 30       30                  
3 Isak BjerringFalu CK30 (30)     30                      
4 Martin Persson-30 (30)                         30  

Pojkar 13-14

1 Fredrik HöglundOK Hammaren210 (330) 30   30 30 30   30 30 30 30   30 30 30
2 Simon ZetterbergGävle CA186 (186)   30   27 27   27 24 27         24
3 Emil HedlundOK Hammaren159 (159)     27       24 27       27 27 27
4 Kristoffer Edlund-24 (24)       24                    
5 Oskar Persson-24 (24)                         24  
6 Andreas PerssonOK Hammaren22 (22)             22              

Flickor 13-14

1 Tilda MagnussonGävle CA207 (261) 30 30 27   30 30       27 30   27 30
2 Moa MarknellGävle CA189 (211)     24 30 27 27   30     22   24 27
3 Ida PalmbergOK Hammaren117 (117)     30             30 27   30  
4 Ida PerssonOK Hammaren24 (24)                     24      

Pojkar 11-12

1 Andreas HöglundOK Hammaren210 (330)   30 30 30 30 30 30 30 30 30   0 30 30
2 William HögbergGävle CA198 (357) 30 27 27 27 27 27 24 27   27 30 30 27 27
3 Kalle ÅkerblomGävle CA51 (51) 27         24                
4 Ture BoströmSandvikens CK46 (46)   24       22                
5 Dennis Sjöberg-27 (27)             27              
6 Emil Lindgren-24 (24)     24                      

Flickor 11-12

1 Louise LindströmOK Hammaren210 (210)   30 30   30       30 30 30   30  
2 Maja LarssonOK Hammaren117 (117)     27 30   0   30           30

Nybörjare Pojkar 9-10

1 Alexander VidebackeOK Hammaren7   1 1 1 1 1 1 1 1   1   1  
2 Max NilssonOK Hammaren7   1 1 1             1 1 1 1
3 Andreas ÖstblomSandvikens CK1                     1      
4 Hampus Berggren-1         1                  
5 Jonathan RönndinSandvikens CK1                   1        
6 Linus Hägglund-1         1                  
7 Malte ErikssonGävle CA1                       1    
8 Melker Landblom-1             1              
9 Olle Gidlund-1       1                    
10 Olle SkargerlindGävle CA1                       1    
11 Simon Åslund-1       1                    

Nybörjare Flickor 9-10

1 Amanda Videbacke-7     1 1 1 1 1 1 1   1   1  
2 Josefin LindströmOK Hammaren7   1   1     1   1 1 1   1  
3 Linn PalmbergOK Hammaren7   1 1 1 1       1       1 1
4 Clara OlssonGävle CA2         1             1    
5 Ebba MagnussonGävle CA2 1 1                        
6 Lina MagnussonGävle CA2 1 1                        
7 Josefine WerreOK Hammaren1     1                      
8 Maja SandelinSandvikens CK1   1 0                      

Nybörjare 7-8

1 Hannes SjudinOK Hammaren7 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1     1
2 Jonathan PalmbergOK Hammaren7   1 1 1     1   1   1 1 1 1
3 Nora BoströmOK Hammaren7 1 1 1 1 1 1 1 1         1 1
4 Sixten PetreliusSandvikens CK6     1     1   1 1 1     1  
5 Hugo PalmbergOK Hammaren5             1 1     1 1   1
6 Milo JäderströmOK Hammaren5     1 1     1 1   1        
7 Ellen PetreliusSandvikens CK4           1     1 1     1  
8 Isac GranlundOckelbo SK4                   1 1 1   1
9 Liam DanbrinkOckelbo SK4                   1 1 1   1
10 Elsa GranlundOckelbo SK2                     1     1
11 Ivar Bruce-2     1 1                    
12 Leija LundgrenOK Hammaren2   1 1                      
13 Sixten PartanenOK Hammaren2                   1     1  
14 Vincent RönndinSandvikens CK2                   1       1
15 Alexander EngmanGävle CA1                       1    
16 Alvar Koskitalo-1 1                          
17 Elias LiljebjörnOK Hammaren1   1                        
18 Hjalmar SandinOckelbo SK1                     1      
19 Klara Hämph-1   1                        
20 Ville NilssonOK Hammaren1   1                        
Logga in

Denna sida är utvecklad i Django av Daniel Eriksson.